Kategorie

Szukaj


facebook

Warto wiedzieć:

  1.        Kiedy rozdawać zaproszenia ślubne?
  2.        Jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych?
  3.        Kto pierwszy? Goście na zaproszeniach.
  4.        Plan Stołów, tableau, plan usadzenia gości, plan sali
  5.        Kiedy zamawiać papeterię ślubną?

1.Zgodnie z przyjętymi zasadami savoir vivre goście powinni zostać zaproszeni na wesele około 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Powinni mieć swój czas (około dwa miesiące aby potwierdzić / odmówić przybycie). W dodatku najbardziej cenioną formą zapraszania gości jest osobiste wręczanie zaproszeń. Ostatni goście powinni zostać zaproszeni na wesele z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. W rzeczywistości trudno jest wręczyć osobiście wszystkim zapraszanym osobom zaproszenia w tym samym czasie - trwa to około jednego miesiąca.

Warto więc zacząć około 4 miesiące przed planowaną datą ślubu, aby spokojnie zdążyć w wyznaczonym terminie.

2.Konieczne jest podanie listy gości w formie odmienionej w dopełniaczu (kogo? czego? nie ma). Polecam:

Pomoc 1: KLIK

Pomoc 2: KLIKNIJ    (strona odmieniająca nazwiska, nie gwarantuję poprawności).

3.Kto pierwszy? Goście na zaproszeniach, czyli tak aby nikt się nie obraził ;-)

a) grzeczniejszą formą jest wypisanie gości z imienia i z nazwiska niż jako osoba towarzysząca lub narzeczona, np. lepiej napisać: Serdecznie zapraszany Marię Kowalską i Jana Rubika, niż Marię Kowalską z Osobą Towarzyszącą
b) dorosłe dzieci (powyżej) 18 roku życia powinny dostać osobne zaproszenie
c) jeżeli ktoś nie ma stałego partnera/partnerki to wypada zaprosić go z Osobą Towarzyszącą

Kolejność imion i nazwisk gości na zaproszeniach:
a) jeżeli para jest małżeństwem to zawsze jako pierwszą wymieniamy kobietę, potem mężczyznę niezależnie od stosunków łączących nas z tą Panią.

„Mamy zaszczyt zaprosić Julię i Mariana Kowalskich” (nawet jeśli nie znamy lub nie lubimy Pani Julii)

b) narzeczeństwo: Jeżeli bliższą nam osobą jest mężczyzna (np. przyjaciel, członek rodziny) to jako pierwszego możemy wymienić mężczyznę, ale grzeczniej jeżeli wymienimy najpierw kobietę potem mężczyznę
c) jeżeli jest to para –dziewczyna i chłopak, a bliższy nam jest mężczyzna to najpierw wymieniamy mężczyznę potem kobietę. Jednak równie grzeczna i poprawna będzie odwrotna kolejność.

podsumowując: Kobietę zawsze wymieniamy jako pierwszą.


4. Plan stołów/ plan sali / plan usadzenia gości

Plan stołów przy okrągłych stołach: to konieczność! Przy okrągłych stołach muszą być przynajmniej winietki i usadzeni goście, a wtedy warto też zadbać o plan sali aby każdy szybciutko znalazł i zajął swoje miejsce. Bez tego wiele osób będzie wspominało Wasze wesele jako koszmar, bo np. małżeństwo musiało siedzieć osobno-bo zabrakło innych miejsc przy stole. Wejście na salę weselną to pierwsze wrażenie a tego nie da się później naprawić nawet najlepszą imprezą. 

5.Papeterię ślubną należy zamawiać z odpowiednim wyprzedzeniem. Konieczne jest zastanowienie się, kiedy chcemy wręczać zaproszenia.
W swojej ofercie posiadamy usługę ekspres dla spóźnialskich ;) Winietki, zawieszki i pozostałe dodatki najlepiej zamawiać około 3-5 tygodni przed ślubem. Tak aby przesyłka dotarła na czas.